Περί ανέμων . . .

Posted in ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Περί ανέμων . . .Ο άνεμος, όπως από παλιά έχει διαπιστώσει ο άνθρωπος, είναι δυνατό να περιστρέψει ανεμόμυλους ή ανεμοτροχούς, να  προωθήσει ιστιοφόρα πλοία και οχήματα ή να κινήσει αντικείμενα, να μας δώσει δηλαδή ενέργεια.

Αυτή η ενέργεια, η αιολική (Αίολος ο «διαχειριστής» των ανέμων, κατά τους αρχαίους Έλληνες), αξιοποιείται στις μέρες μας ολοένα και περισσότερο, σε περιοχές όπου συχνά φυσούν ισχυροί άνεμοι.

Η χώρα μας, με παράδοση στην εκμετάλλευση της αιολικής ενέργειας, προσφέρεται ιδιαίτερα για την αξιοποίηση αυτής της ανανεώσιμης και καθαρής πηγής: διαθέτει ισχυρούς ανέμους, βουνοκορφές και απομονωμένα νησιά.

Για την αξιοποίηση της αιολικής ενέργειας χρησιμοποιούμε σήμερα τις ανεμογεννήτριες, οι οποίες μετατρέπουν την κινητική ενέργεια του ανέμου σε ηλεκτρική. Πολλές ανεμογεννήτριες μαζί, συστοιχίες ανεμογεννητριών όπως λέμε, σχηματίζουν τα λεγόμενα αιολικά πάρκα, που επιτρέπουν τη μαζική εκμετάλλευση της αιολικής ενέργειας, διοχετεύοντας το σύνολο της παραγόμενης ενέργειας στο ηλεκτρικό σύστημα,

? αναλογιστείτε:

μερικές χιλιάδες ανεμογεννήτριες υπολογίζεται ότι είναι δυνατό να παράγουν την ενέργεια που δίνει η καύση μερικών εκατομμυρίων βαρελιών πετρελαίου ή τη λειτουργία ενός μικρού πυρηνικού εργοστασίου?

Οι μαθητές της Ε' τάξης

γράφουν για τους ανεμόμυλους

Ένας ανεμόμυλος των Κυκλάδων είναι  χτισμένος πάνω σε ένα λόφο. Παλαιότερα όταν οι ναύτες έφταναν στις Κυκλάδες αντίκριζαν τους ανεμόμυλους. Οι άνθρωποι παλιά όταν έβγαιναν ,από το σπίτι τους, το πρωί κοιτούσαν τη θάλασσα και μετά τους ανεμόμυλους και σκέφτονταν «Αλέθουν οι μύλοι; Όλα καλά». Ήταν ένα κυλινδρικό πέτρινο κτίσμα με δυο πατώματα. Μέσα είχε δυο μυλόπετρες που με αυτές έφτιαχναν το αλεύρι. Έξω είχε μια ξύλινη κατασκευή που στην άκρη είχε πανιά που τα κουνούσε ο άνεμος. Με αυτόν τον τρόπο οι άνθρωποι είχαν την πρώτη ύλη για να φτιάξουν το ψωμί τους. Έτσι ο ανεμόμυλος ήταν πολύ σημαντικός για αυτούς. Σήμερα στο οροπέδιο Λασιθίου λειτουργούν 1000 (τέτοιοι) ανεμόμυλοι.

Όταν βλέπω έναν μου έρχεται η σκέψη ότι δεν μολύνει το περιβάλλον και ότι είναι μία όμορφη έξυπνη κατασκευή.

Από το μαθητή Μαλαμαδάκη Λουκά

Και κατασκευάζουν