Επίσκεψη στο Θωρηκτό Αβέρωφ

Posted in ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Την  Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2013 επισκεφτήκαμε το ιστορικό  Θωρηκτό Αβέρωφ. Πρόκειται για ένα παλιό πολεμικό πλοίο που είχε πάρει μέρος στους βαλκανικούς πολέμους.

Όταν φτάσαμε στο λιμάνι του Φαλήρου αντικρίσαμε πολλά πλοία και το ιστορικό καράβι  να ξεχωρίζει επιβλητικό.

Όταν μπήκαμε μέσα κι  άρχισε η ξενάγηση είδαμε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Μέσα από προβολή βίντεο είδαμε δουλειές   που έκαναν οι ναύτες και τον τρόπο που κινούνταν το πλοίο.  Αργότερα είδαμε πού κοιμόντουσαν , πού έτρωγαν, τις καμπίνες των αξιωματικών , τις υπέροχες τραπεζαρίες  και πολλές φωτογραφίες, έργα τέχνης και στολές της εποχής.

Μεγάλη εντύπωση μας προξένησαν τα τεράστια  κανόνια, που είχαν θωράκιση 20 εκ., καθώς επίσης και το εκκλησάκι του  Αγίου Νικολάου που βρίσκονταν στο κατάστρωμα του πλοίου.

Ήταν μια πραγματικά εντυπωσιακή επίσκεψη που μας έδωσε μια γεύση από τη ζωντανή  ιστορία του τόπου μας .

Οι μαθητές της Ε? τάξης