ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Προτάσεις για καλές διακοπές!

Posted in ΧΡΗΣΙΜΑ

Αγαπητοί γονείς,

Οι διακοπές των Χριστουγέννων θα δώσουν την ευκαιρία στους μαθητές να ξεκουραστούν και να επιστρέψουν ανανεωμένοι στις σχολικές τους υποχρεώσεις.  Ο καλύτερος τρόπος  να διατηρήσουν τα όσα έχουν μάθει μέχρι τώρα  χωρίς κόπο είναι να εμπλακούν σε δραστηριότητες:

• Ανάγνωση λογοτεχνικού βιβλίου. Ψάξτε για βιβλία που απευθύνονται στην ηλικία των παιδιών και κυρίως στα ενδιαφέροντά τους. Αφήστε τα παιδιά να επιλέξουν το βιβλίο που θα διαβάσουν  και κουβεντιάστε σχετικά με το περιεχόμενό του μετά την ανάγνωση.
  • Γραπτή περιγραφή επισκέψεων ή εμπειριών (ημερολόγιο)
  • Πρακτική εφαρμογή της  μέτρησης μήκους, βάρους, χρημάτων, χρόνου μέσα από απλές καθημερινές δραστηριότητες (χρήση οδικού χάρτη στις εκδρομές, συναλλαγές στο μανάβη, φούρνο κ.τ.λ., προγραμματισμός των ημερήσιων δραστηριοτήτων κ.α. )
  • Επιτραπέζια παιχνίδια εκπαιδευτικού περιεχομένου (π.χ. Scrable, ταξιδεύοντας στην Ελλάδα, ερωτήσεων γνώσεων κ.α.)

Τα παραπάνω θα βοηθήσουν τα παιδιά να εφαρμόσουν όσα γνωρίζουν στην καθημερινότητά τους και εσάς να περάσετε δημιουργικό χρόνο με τα αγγελουδάκια σας.

Καλά Χριστούγεννα !

Η δασκάλα της Ε΄τάξη