Κατασκευή Ανεμόμυλων

Τελειώνοντας την 1η ενότητα της γλώσσας και στα πλαίσια του μαθήματος "Ο φίλος μας ο άνεμος" , οι μαθητές της Ε΄δημοτικού αφού περιέγραψαν έναν παραδοσιακό κυκλαδίτικο ανεμόμυλο, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών,  κατασκεύασαν έναν δικό τους ανεμόμυλο με απλά υλικά (κουτάκι αναψυκτικού, χαρτόνι, κόλλα , χορτάρι για τη σκεπή κτλ).

Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο γίνεται λόγος για τους κυκλαδίτικους ανεμόμυλους και τον ιδιαίτερο ρόλο τους στη ζωή του τόπου. Οι ανεμόμυλοι, ήταν στο παρελθόν το κέντρο όχι μόνο της οικονομικής, αλλά και της κοινωνικής ζωής των νησιών. Ακόμα και το επάγγελμα του μυλωνά, συγκρίνοντάς το με αυτό του καπετάνιου, ήταν πιο σημαντικό, για τη ζωή των Κυκλαδιτών. Επιπλέον, οι κυκλαδίτικοι ανεμόμυλοι, με την ιδιαίτερη κατασκευή τους, αποτέλεσαν και, σε ορισμένες περιπτώσεις, συνεχίζουν να αποτελούν ένα από τα πιο χαρακτηριστικά στoιχεία του τοπίου των Κυκλάδων.

Ελπίζουμε, η προσπάθεια αυτή να έφερε τους μαθητές πιο κοντά στο να κατανοήσουν την κατασκευή, τη χρησιμότητα και τη σπουδαιότητα των ελληνικών ανεμόμυλων.