Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

"Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους" είναι το σύνθημα της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, κατά τη διάρκεια της οποίας υλοποιήθηκαν σήμερα στο σχολείο μας , αθλητικές δραστηριότητες .

Μετά τις δύο πρώτες διοργανώσεις με θέμα την «ισότητα» και τα «Ολυμπιακά ιδεώδη», το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων, προσπαθεί φέτος να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια και την ενίσχυση της ευεξίας.

Έτσι και οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν ενδεικτικά σε  αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες, παιχνίδια, χορό και αθλήματα, ανάλογα με την ηλικία τους!

Οι αθλητικές δράσεις εμπλουτίστηκαν  και να  συνδυάστηκαν  με προβολές ταινιών, βίντεο σχετικής θεματολογίας, διαδραστική συζήτηση ? αναστοχασμό, ανάγνωση και συζήτηση κειμένων, άρθρων από εφημερίδες και περιοδικά, κλπ., καλλιτεχνική ? εικαστική ? μουσική δημιουργία με συναφή θεματολογία (π.χ. δημιουργία αφίσας, πανό, κολάζ κλπ.) και άλλα.

Όλες οι φωτογραφίες δημοσιεύονται στη στήλη Gallery- Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού!