Αγιασμός-Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς!

Σήμερα Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας,  ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.Τον Αγιασμό παρακολούθησε και η Σχολική Σύμβουλος της 1ης Εκπ/κής Περιφέρειας κα Παρασκευή Κρεμπς.Παρακάτω σας παραθέτουμε την ομιλία του διευθυντή για την έναρξη της σχολικής χρονιάς.Φωτογραφίες στη στήλη Gallery " Αγιασμός 12 Σεπτεμβρίου 2016" .

Κα Σύμβουλε,

Αγαπητοί Συνάδελφοι, γονείς, μαθητές και μαθήτριες του Δημ. Σχολείου Εξαμιλίων,

σήμερα ξεκινάει μια ακόμα σχολική χρονιά! Μια νέα σχολική χρονιά γεμάτη όνειρα, φιλοδοξίες ,επιθυμία για έργο και αληθινή πρόοδο!

Όπως και κατά την περσινή σχολική χρονιά, εκπαιδευτικοί και μαθητές, δώσαμε τον καλύτερο εαυτό μας και μετατρέψαμε αυτό το σχολειό σε ένα χαρούμενο πολύχρωμο μελίσσι δημιουργίας, έτσι θα πορευτούμε και φέτος.
Αρχή μας είναι πως κάθε παιδί είναι ξεχωριστό και όλα τα παιδιά έχουν θέση στο σχολικό γίγνεσθαι. Αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες τους και προσπαθούμε να τα κάνουμε να χαίρονται το σχολικό τους χρόνο.

Στην προσπάθεια αυτή κανείς δε θα μείνει μόνος! Η συνεργασία του διδακτικού προσωπικού με τους γονείς είναι δεδομένη! Όλοι μαζί θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε! Από εσάς τους γονείς ζητάμε καλή διάθεση. Να ξέρετε πως κανένα πρόβλημα δεν είναι άλυτο όταν υπάρχει καλή διάθεση. Μόνο έτσι αμβλύνονται οι αντιθέσεις και επέρχεται η σύνθεση για το καλό των παιδιών μας.

Ιδιαίτερη αναφορά θα ήθελα να κάνω στα πρωτάκια μας,τα οποία υποδεχόμαστε με μεγάλη χαρά και με την αγκαλιά μας και την καρδιά μας ανοιχτή!
Παιδιά μου, καλώς ήρθατε στο δεύτερο σπίτι σας, καλώς ήρθατε στο Δημ. Σχολείο Εξαμιλίων!
Εύχομαι από καρδιάς στους μαθητές μας ΄΄Καλή πρόοδο΄΄ και σε όλους μας ΄΄Καλή σχολική χρονιά΄

Έχουμε την τύχη να φιλοξενούμε σήμερα κοντά μας την κυρία Σχολική Σύμβουλο της 1ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Κορινθίας Κα Παρασκευή Κρέμπς.

Κυρία Σύμβουλε σας ευχαριστούμε για την τιμή που μας κάνατε και σας παρακαλούμε να απευθύνεται ένα χαιρετισμό!