Βυζαντινό-Χριστιανικό Μουσείο.

Την Τετάρτη 20/4/2016 οι Ε ΄και ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Βυζαντινό-Χριστιανικό Μουσείο, στην Αθήνα  και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα : «Ανιχνεύοντας τη βυζαντινή αρχιτεκτονική»

Η έκθεση αποτελούνταν από πέντε ενότητες: την πρόσληψη της βυζαντινής τέχνης, από Ευρωπαίους και Έλληνες ζωγράφους, την εδραίωσή της στην εθνική πολιτιστική κληρονομιά από τους καλλιτέχνες της γενιάς του ?30, τη συμβολή των συντηρητών στη διάσωση των μνημείων, τη σημασία των αντιγράφων για τη γνωριμία και την τεκμηρίωση των μνημείων και τέλος την επίδραση του βυζαντινού πολιτισμού στη σύγχρονη καλλιτεχνική παραγωγή. Οι μαθητές αφού γνώρισαν τη βυζαντινή τέχνη δημιούργησαν με τη σειρά τους τις δικές τους ζωγραφιές!Φωτογραφίες ακολουθούν στη στήλη Gallery -Βυζαντινό Μουσείο 20/4/2016.

Επίσης όλες οι πασχαλινές κατασκευές του σχολείου μας δημοσιεύονται στη στήλη Gallery-Πασχαλινές Κατασκευές 2016.