Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ναύπλιο.

Εχθές ,Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 οι Γ΄, Δ΄,  Ε΄και Στ΄ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν την πόλη του Ναυπλίου καθώς και το αρχαιολογικό μουσείο και την Εθνική πινακοθήκη αντίστοιχα. Επιπρόσθετα οι μαθητές , εξαιτίας του καλού καιρού, περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πρώτης πρωτεύουσας του νεοσύστατου ελληνικού κράτους, είδαν την πρώτη Βουλή των Ελλήνων, την πλατεία Συντάγματος καθώς και την εκκλησία έξω από την οποία δολοφονήθηκε ο Καποδίστριας.Στην Εθνική Πινακοθήκη Ναυπλίου, οι μαθητές παρακολούθησαν τα εκθέματα της μόνιμης έκθεσης της πινακοθήκης , που χωρίζεται σε πέντε ενότητες. Η πρώτη ενότητα «Σκηνές του Αγώνα. Μάχες-ήρωες» απεικονίζει ιστορικά γεγονότα και μορφές. Ακολουθεί η θεματική ενότητα του «Θνήσκοντος ηρώος». Έπειτα ο «Νικηφόρος Αγώνας στη Θάλασσα». Ακολουθούν τα «δεινά επακόλουθα του πολέμου» που καταλαμβάνουν και το μεγαλύτερο μέρος και η έκθεση κλείνει με έργα που δείχνουν τις τάσεις που διαμορφώνουν την ιδεολογία του ελεύθερου κράτους.Εκτός από τα ζωγραφικά έργα η έκθεση συμπληρώνεται με γλυπτά, αντικείμενα καθημερινής χρήσης και τον οπλισμό των αγωνιστών .

Φωτογραφίες ακολουθούν στη στήλη Gallery!