Ε' Τάξη!...Kι αν ήμουν εγώ...

Βιωματική Δραστηριότητα ? Παιχνίδι Ρόλων

Σε κάθε παιδί δόθηκε από ένας ρόλος παιδιού που στερείται κάποιο ή κάποια από τα δικαιώματά του. Η σύντομη περιγραφή του ρόλου ήταν γραμμένη στο πάνω μέρος ενός χαρτιού Α4. Τα παιδιά είχαν λίγα λεπτά να διαβάσουν τη σύντομη περιγραφή και να «μπουν στο ρόλο».  Στη συνέχεια μοιράστηκαν σε όλα τα παιδιά χαρτιά στα οποία περιγράφονται με απλές και σύντομες προτάσεις ορισμένα προνόμια. Οι μαθητές κλίθηκαν να κολλήσουν κάτω από την περιγραφή του ρόλου τους όσα από τα προνόμια πιστεύουν ότι απολαμβάνει. Έπειτα, κατατάχθηκαν σε ομάδες-κατηγορίες ανάλογα με τον αριθμό των προνομίων που είχαν.

Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε με συζήτηση και προβληματισμό σχετικά με την αδικία στην κατανομή των προνομίων και την στέρηση δικαιωμάτων. Τα παιδιά διαπίστωσαν ότι η καταπάτηση δικαιωμάτων δεν είναι κάτι μακρινό και ξένος προς αυτά. Μπορεί να τη βιώνει κάποιος συμμαθητής τους ή ακόμα και ο ίδιος/η ίδια. Γι? αυτό πρέπει όλοι μας να φροντίζουμε, ώστε όλοι οι άνθρωποι γύρω μας -και κυρίως τα παιδιά- να απολαμβάνουν τα δικαιώματά τους.

Φωτογραφίες θα δείτε στη στήλη Gallery , Ε΄τάξη!