ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ - ΝΕΜΕΑ (Γ' & Δ')

Posted in ΕΚΠ/ΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ 2013-14

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΝΕΜΕΑΣ

Την Τρίτη 6 Μαΐου 2014, οι μαθητές της Γ? και Δ? τάξης του σχολείου μας επισκεφτήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Επιδαύρου στην Αργολίδα.

Αρχικά, θαυμάσαμε το φημισμένο θέατρο. Πήραμε πολύτιμες πληροφορίες για την κατασκευή του, την πορεία του μέσα στον χρόνο και τη λειτουργία του ως και σήμερα. Ιδιαίτερη εντύπωση μάς έκανε η ιδέα του πρώτου υποκριτή (ηθοποιού) και η επινόηση του από μηχανής θεού. Μείναμε έκπληκτοι από την ακουστική του θεάτρου.

Συνεχίσαμε στο υπέροχο τοπίο του αρχαιολογικού χώρου. Καταλάβαμε από την ηρεμία του χώρου γιατί εκεί λειτούργησε ψυχοθεραπευτήριο της αρχαιότητας.

Ήταν μια μοναδική εμπειρία!

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε αθλητικό κέντρο στη Νεμέα. Εκεί είχαμε τη δυνατότητα να παίξουμε και να διασκεδάσουμε σ? έναν όμορφο χώρο για παιδιά.

Γυρίσαμε κουρασμένοι, αλλά πολύ περισσότερο ικανοποιημένοι!

Οι μαθητές της Γ? και Δ? τάξης

Βλέπε φωτογραφίες στο Gallery