ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΟΡΡΕ (Γ' & Δ')

Posted in ΕΚΠ/ΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ 2013-14

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΟΡΡΕ

Την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2014, οι μαθητές της Γ? και Δ? τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το ίδρυμα Βορρέ, που βρίσκεται στην Παιανία, στην Αθήνα.

Σ? έναν χώρο 18 στρεμμάτων τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σ? επαφή τόσο με στοιχεία λαογραφίας όσο και με έργα της σύγχρονης ελληνικής τέχνης.

Τα εκθέματα του μουσείου συνδυάζουν παραδοσιακούς και δυτικοευρωπαϊκούς προσανατολισμούς. Παρουσιάζουν την καλλιτεχνική έκφραση ντόπιων δημιουργών, αλλά και ομοεθνών της διασποράς στο πέρασμα του χρόνου.

Στο λαογραφικό τμήμα του μουσείου υπάρχουν μεταλλικά εργαλεία, κατασκευές από πηλό, ξύλο και χαρτί, καθώς και υφαντά, που χρησιμοποιούνταν στην καθημερινή ζωή των προγόνων μας.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακοί ήταν οι κήποι του ιδρύματος. Άγριοι και βασισμένοι στη μεσογειακή χλωρίδα, χαρακτηρίζονται από πολλούς ως οι πιο όμορφοι της Αθήνας.

Οι μαθητές της Γ? και Δ? τάξης

Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων