Στ' τάξη - "Βιωματικό Σεμινάριο"

Posted in ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

Την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε «βιωματικό» σεμινάριο στο χώρο του σχολείου μας στη Στ? τάξη με θέμα : «Διαχείριση συγκρούσεων ? ενδοσχολική βία και θυματοποίηση» από τις κοινωνικές λειτουργούς του Κέντρου Πρόληψης «Δίολκος».

Το σεμινάριο είχε σκοπό να οικειοποιηθούν οι μαθητές της Στ? τάξης δημοτικού με τις μορφές βίας - λεκτικής και σωματικής- που παρατηρούνται μέσα στο πλαίσιο του σχολείου και που στοχοποιούν μαθητές  μικρότερων τάξεων ευάλωτους κι αδύναμους να αντιδράσουν.

Οι μαθητές αναφέρθηκαν σε προσωπικές εμπειρίες και επισήμαναν επιθετικές συμπεριφορές στις οποίες ήταν αυτόπτες μάρτυρες.

Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τα δικαιώματα που έχουν όλα τα παιδιά και τους τρόπους που αυτά μπορούν να προστατευτούν ακόμα  κι από την ηλεκτρονική βία .

Επεξεργάστηκαν κατά ομάδες κάποια περιστατικά (case stories)  μορφών βίας και τα παιδιά πρότειναν στρατηγικές αντιμετώπισης.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε: http://www.antibullyingnetwork.gr/

ΒΛΕΠΕ Gallery