Επίσκεψη Α' - Β' Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (Γουλανδρή)

Posted in ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2013, τα τμήματα της Α? και Β? τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (Γουλανδρή) στην Αθήνα.

Οι μαθητές είδαν, παρατήρησαν κι έμαθαν πολλά καινούρια πράγματα για τον κόσμο των φυτών, των εντόμων, των ζώων της στεριάς και της θάλασσας.

•  Μας εντυπωσίασε η καμηλοπάρδαλη. Ήταν πολύ ψηλή. Το ύψος της έφτανε τα 4 μέτρα.
  •  Μας άρεσε ο βασιλιάς των ζώων, το λιοντάρι. Η χαίτη του τον ξεχώριζε από τη λιονταρίνα. Στα ζώα της Αυστραλίας είδαμε και το κοάλα.
  • Μάθαμε ότι δεν πίνει νερό, αλλά τρώει ένα φυτό που περιέχει πολύ νερό.
  • Στενοχωρηθήκαμε, όταν ακούσαμε ότι μια καφέ αρκούδα, ένα είδος που ζει στη χώρα μας και κινδυνεύει με εξαφάνιση, σκοτώθηκε από ένα φορτηγό στην Εγνατία οδό. Είχε και μωράκι στην κοιλιά της.
  • Αγγίξαμε τα οστά του δεινόσαυρου, γιατί ήταν το μοναδικό από τα εκθέματα του μουσείου, που δεν ήταν αληθινό. Τα αληθινά οστά βρίσκονται στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Νέας Υόρκης.
  •  Είδαμε την κουκουβάγια της Αθήνας, ιερό πουλί της θεάς Αθηνάς.
  •  Μπερδέψαμε τον μπούφο με την κουκουβάγια, αλλά μας εξήγησαν ότι ο μπούφος είναι πολύ μεγαλύτερος σε μέγεθος από την κουκουβάγια.\
  • Γνωρίσαμε τα δίθυρα κοχύλια. Ένα απ?  αυτά ήταν τόσο μεγάλο, που το ύψος του έφτανε το 1 μέτρο και 30 εκατοστά. Μας είπαν ότι το χρησιμοποιούσαν για κούνια μωρού.
  •  Θαυμάσαμε τα πολύχρωμα φτερά των πεταλούδων και διασκεδάσαμε μιμούμενοι το πέταγμα τους. Οι πεταλούδες της ημέρας πετούν με τα φτερά τους ενωμένα προς τα πίσω, ενώ της νύχτας πετούν με ανοιχτά τα φτερά.

Βλέπε Φωτογραφίες στη Gallery