Επίσκεψη στο ΕΚΦΕ Ε΄τάξη

Posted in ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Ε΄ τάξης επισκέφθηκαν το Εκπαιδευτικό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Κορίνθου. Ο υπεύθυνος δάσκαλος του Κέντρου κ. Φίλης Κυριάκος ενέπλεξε τους μαθητές στη διαδικασία του πειραματισμού και οι μικροί μας πειραματιστές χωρισμένοι σε ομάδες έμαθαν μέσα από τη δοκιμή και την πλάνη.

Ξεκίνησαν με πειράματα που αφορούσαν τις ιδιότητες της ύλης, μάζα, όγκο, πυκνότητα και βάρος, καθώς και τη συστολή και διαστολή στερεών, υγρών κι αερίων.

Συνεχίζοντας στο αγαπημένο κεφάλαιο των παιδιών, αυτό του ηλεκτρισμού, πειραματίσθηκαν με το στατικό ηλεκτρισμό και  κατασκεύασαν ηλεκτρικά κυκλώματα. Η δημιουργία κεραυνού ήταν ένα από τα πιο εντυπωσιακά πειράματα που είδαν. Με τη βοήθεια των κυκλωμάτων τους χώρισαν τα υλικά σε μονωτές και αγωγούς, έφτιαξαν κυκλώματα παράλληλα και σε σειρά και μίλησαν για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της κάθε σύνδεσης.

Στο τρίτο και τελευταίο μέρος γνώρισαν το φως και τον ήχο. Στις ιδανικές συνθήκες του εργαστηρίου γνώρισαν τις ιδιότητες του φωτός και έπαιξαν με τους ήχους. Η ανάκλαση, διάχυση και απορρόφηση έγιναν πρωταγωνιστές και με την προβολή βίντεο οι μαθητές είδαν το εσωτερικό του ακουστικού μας οργάνου.

Οι μικροί μας επιστήμονες όχι μόνο διασκέδασαν αλλά κυρίως οικοδόμησαν τη γνώση τους σχετικά με τα φαινόμενα που συναντούν καθημερινά στο περιβάλλον τους.

Φωτογραφίες στη Gallery