Επίσκεψη Πινακοθήκη- Βιβλιοθήκη Ε' και Στ'

Posted in ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Την Πέμπτη 24 Ιανουαρίου, οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης επισκέφτηκαν  τη Δημοτική Πινακοθήκη και τη  Βιβλιοθήκη της πόλης μας. Η επίσκεψη αποτέλεσε μια ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά που ήρθαν σε επαφή με την τέχνη της ζωγραφικής και γνώρισαν το χώρο της βιβλιοθήκης του δήμου.

Στην Πινακοθήκη η μουσειοπαιδαγωγός κ.Τσώρη Γεωργία παρουσίασε στους μαθητές τη μόνιμη έκθεση που φιλοξενείται. Αναφέρθηκε στην ιστορία του κτιρίου και του γνωστού Κορίνθιου ζωγράφου και δωρητή της έκθεσης Σωτήρη Πυλαρινού.

Στο χώρο  στεγάζονται τόσο έργα από το ατελιέ του ζωγράφου, όσο και μια σειρά σημαντικών έργων διάσημων δημιουργών από την προσωπική συλλογή του. Ανάμεσα στα έργα του ξεχωρίζουν τα πολυβραβευμένα: «Η προσευχή των πεινασμένων» , «Ο πλούσιος και ο φτωχός », «Ο άγνωστος στρατιώτης».

Τα παιδιά παρατήρησαν τα έργα, την τεχνοτροπία και τα χρώματα. Στο τέλος έπαιξαν το παιχνίδι του «κρυμμένου θησαυρού», όπου διαβάζοντας κάποιους γρίφους, έψαχναν να βρουν τους τίτλους των αντίστοιχων έργων.

Οι μαθητές της Στ ΄ τάξης παρακολούθησαν μια παρουσίαση που αναφερόταν στον Ντανταϊσμό και στο Σουρεαλισμό. Είδαν έργα  των αντίστοιχων καλλιτεχνικών ρευμάτων, έμαθαν χαρακτηριστικά της τεχνοτροπίας των σχολών αυτών και έκαναν μια συγκριτική αντιπαράθεση με την τεχνοτροπία των έργων που φιλοξενεί η Πινακοθήκη.

Στη Βιβλιοθήκη ενημερώθηκαν, από τη  βιβλιοθηκονόμο κ. Μούτσου Παγώνα για τις υπηρεσίες της βιβλιοθήκης, τον τρόπο δανεισμού, τις συλλογές και τις δραστηριότητες. Επίσης δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα με εμψυχώτρια την  κ. Φάλια Παπαγιαννοπούλου που αναφερόταν στα μουσικά ρεύματα που επικρατούσαν στον ελλαδικό και ευρωπαϊκό χώρο στις αρχές του 20ου αιώνα.

Οι μαθητές αφύπνισαν τις εικαστικές ανησυχίες τους και υποσχέθηκαν να επισκεφτούν ξανά τους χώρους στα πλαίσια επικείμενων εκθέσεων ζωγραφικής και γλυπτικής και δανεισμού βιβλίων.

Βλέπε Φωτογραφίες στo Gallery