Παράσταση "Τρικυμία"

Posted in ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Οι μαθητές της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης παρακολούθησαν το θεατρικό  έργο του Ουίλλιαμ  Σαίξπηρ «Τρικυμία» στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Kέντρο Λουτρακίου,  την Πέμπτη 13/12 .

Η Βίλη Σωτηροπούλου και η θεατρική ομάδα «Μπουφόνοι» παρουσίασαν  το τελευταίο έργο του Άγγλου θεατρικού συγγραφέα, διασκευασμένο για τους μικρούς μαθητές.  Νεράιδες, νάνοι, ξωτικά, εξόριστοι δούκες, τρικυμίες, ίντριγκες αλλά και σοφία, καλοσύνη και μια ιστορία αγάπης, μπλέκονται όμορφα στο έργο.

Η δικαιοσύνη που επιστρέφει πίσω σε εκείνον που τη διαθέτει, το κακό που επιστρέφει σε αυτόν που το έπραξε, η μεταμέλεια που ελαφραίνει το βάρος του ένοχου, η συγχώρεση που γίνεται πράξη δύναμης και λύτρωσης, όλες αυτές οι αξίες που υπάρχουν στο έργο είναι πολύτιμες για τα παιδιά. Ο μαγικός κόσμος του νησιού με τα ξωτικά και τις νεράιδες είναι ένας κόσμος που τα παιδιά αγαπούν ιδιαίτερα, κόσμος που και ο ίδιος - ο μεγαλύτερος ποιητής των εποχών - ο Σαίξπηρ αγαπούσε, γι? αυτό και τον έμπλεκε πολύ όμορφα σε πολλά από τα έργα του. Οι μαγικές σκηνές, αλλά και οι χιουμοριστικές εναλλάσσονταν  με τα υπέροχα τραγούδια που στόλιζαν την παράσταση.

Τα παιδιά έζησαν την περιπέτεια του Πρόσπερου. Ο καλός και δίκαιος Δούκας του  Μιλάνου ανατρέπεται από τον αδερφό του Αντώνιο και τη βασίλισσα της Νάπολης και εκδιώκεται. Οι συνωμότες τον βάζουν μέσα σε μια βάρκα μαζί με την δίχρονη κορούλα του Μιράντα και τους αφήνουν στο πέλαγος. Την τελευταία στιγμή κάποιος συμπολίτης του δίνει μαζί του βιβλία μαγικής τέχνης. Λίγο καιρό μετά το κύμα τους οδηγεί σε ένα ερημονήσι. Εκεί περνούν τα επόμενα 12 χρόνια της ζωής τους. Μοναδικοί τους φίλοι είναι τα ξωτικά του νησιού. Μοναδικός εχθρός τους το «τέρας» του νησιού, ο Κάλιμπαν. Εκεί ο Πρόσπερος διαβάζοντας τα βιβλία μαθαίνει να εξουσιάζει τα στοιχεία της φύσης. Εκεί η Μιράντα μεγαλώνει και γίνεται μια όμορφη κι έξυπνη κοπέλα. Αλλά κάποια μέρα έρχεται το πλήρωμα του χρόνου κι οι συνωμότες περνάνε με πλοίο κοντά στο νησί. Ο Πρόσπερος τους εντοπίζει και η μεγάλη «Τρικυμία» που δημιουργεί ανατρέπει το πλοίο και τα σχέδιά τους. Η ώρα της τιμωρίας τους ήρθε. Ο Πρόσπερος ετοιμάζεται να εκδικηθεί για το κακό που του έκαναν, εγκαταλείποντάς τους  στο νησί για να περάσουν εκεί την υπόλοιπη ζωή τους , αλλά στο τέλος αλλάζει γνώμη και τους συγχωρεί.

Στο έργο, υπερισχύει η κατανόηση, η μεταμέλεια και η συγχώρεση. Αντί για την εκδίκηση προτείνεται το καλό παράδειγμα έτσι που να μπορέσουν οι αξίες της έντιμης και ηθικής συμπεριφοράς να υπερισχύσουν στον κόσμο. Τα παιδιά ψυχαγωγήθηκαν αλλά και διδάχτηκαν βασικές αξίες ζωής με τον καλύτερο τρόπο.