Κυκλοφοριακή Αγωγή

Posted in ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Σήμερα, Τετάρτη 17/4/2013, οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Εξαμιλίων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σεμινάριο κυκλοφοριακής αγωγής για πεζούς και επιβάτες οχημάτων.

Σε μία αναλυτική παρουσίαση, η υπεύθυνη εκπρόσωπος της Τροχαίας Κορίνθου εξήγησε στους μαθητές μας τους κινδύνους που υπάρχουν για τους απρόσεκτους πεζούς αλλά και τους επιβαίνοντες στα οχήματα. Πιο συγκεκριμένα αναφέρθηκε στην ιδιαίτερη προσοχή που πρέπει να δείχνουν οι πολίτες στις διαβάσεις και στα φανάρια πεζών. Είναι απαραίτητος ο έλεγχος για διερχόμενα οχήματα πριν διασχίσουμε ένα δρόμο.

Επίσης, οι επιβάτες των διαφόρων τροχοφόρων (αυτοκίνητα , λεωφορεία κ.α.), πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί κατά την επιβίβαση και αποβίβασή τους από αυτά. Η χρήση των ζωνών ασφαλείας,  εκτός του ότι είναι υποχρεωτική, μπορεί να αποδειχτεί σωτήρια για τη ζωή μας.

Το διδακτικό συμπέρασμα του συγκεκριμένου σεμιναρίου έγινε κατανοητό από όλους τους μαθητές : Η σωστή οδική συμπεριφορά του ενήλικα οδηγού προϋποθέτει ,εκτός των άλλων, τη γνώση των βασικών κανόνων κυκλοφορίας των πεζών και των επιβατών.

Η σημερινή επίσκεψη της Τροχαίας στο σχολείο μας, σε συνδυασμό με την προηγούμενη διδακτική-ψυχαγωγική παράσταση «Ο Καραγκιόζης δάσκαλος κυκλοφοριακής αγωγής», ολοκλήρωσε έναν κύκλο διδακτικών παρουσιάσεων για το σημαντικό θέμα της κυκλοφοριακής αγωγής.

Βλέπε φωτό στο Gallery.