Ο Καραγκιόζης στο σχολείο μας

Posted in ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

«Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ»:ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ.

Σήμερα, Παρασκευή 5/4/2013, οι μαθητές του δημοτικού και του νηπιαγωγείου Εξαμιλίων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο χώρο του σχολείου μας την ξεκαρδιστική παράσταση του θεάτρου σκιών του Κώστα Μακρή «Ο Καραγκιόζης δάσκαλος κυκλοφοριακής αγωγής».

Εκτός από το διδακτικό σκέλος, σκοπός της συγκεκριμένης παράστασης ήταν να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με ένα τόσο ζωντανό και αυθεντικό κομμάτι της ελληνικής παράδοσης όπως είναι το θέατρο σκιών του Καραγκιόζη. Ένα δημιούργημα του πολιτισμού μας, με ρίζες που χάνονται στα βάθη της Ιστορίας μας , που αποπνέει αξίες και ήθη που χαρακτηρίζουν τον Ελληνισμό στα νεότερα χρόνια (19ος και 20ος αιώνας).

Μέσα από τους ξεκαρδιστικούς διαλόγους των πρωταγωνιστών της παράστασης (Καραγκιόζης, Χατζηαβάτης, Μπάρμπα-Γιώργος, Μορφονιός κ.α.) οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε βασικά θέματα οδικής συμπεριφοράς και οδικής ασφάλειας όπως είναι η αναγνώριση των οδικών κινδύνων και οι τρόποι αποφυγής τους.

Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η σωστή οδική συμπεριφορά καλλιεργείται από τη παιδική ηλικία του ανθρώπου.

Στο τέλος της παράστασης οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να αγγίξουν φιγούρες του Καραγκιόζη και των υπόλοιπων πρωταγωνιστών, γεγονός που τους χαροποίησε ιδιαίτερα.